להיות בחו"ל מבלי לעזוב את הארץ

אתמול בערב נסעתי עם גדעון לירושלים לבקר ביריד "חוצות היוצר". למי שלא מכיר, חוצות היוצר הוא יריד של אמנות ומלאכת יד לאומית וגם בינלאומית. באזור בריכת הסולטן שליד העיר העתיקה נמצאים עשרות ביתנים של מיטב האמנים והאומנים הישראלים שמציגים את פרי עבודתם: תכשיטים, תיקים, פסלים, קישוטים לבית, קרמיקה איכותית ביותר ועוד מלא דברים יפים. יכולתי לעצור את עצמי מלקנות מכל דוכן רק כי הבנתי שאין לי איפה לשים את כל הדברים המדהימים הללו בבית. אבל מה שעושה את היריד לבאמת כל כך מיוחד, זה אזור הביתנים הבינלאומיים שמציג עבודות יד מקוריות ומקומיות ממדינות מכל רחבי העולם.

הרבה מדינות נמצאות אחת על יד השנייה והסחורה הצבעונית שנמצאה בהם גרמה לי לשיכרון חושים. שוב רציתי לקנות הכל וגדעון היה צריך להגיד לי בפעם המי יודע מה שאין לנו צורך בכלום וממילא הבית מפוצץ בדברים יפים. ביקרתי בביתן של הודו, תאילנד, צפון קוראה וסין וכמו כן גם של גיאורגיה, קזחסטן וצ'כיה. דרום אמריקה הייתה מיוצגת ע"י ארגנטינה, צ'ילה, אורוגוואי, ברזיל ופרו. גם היו ביתנים אפריקאים של גאנה, מדגסקר ואתיופיה. גם היו מדינות אירופאיות: הונגריה, רומניה, פרו ועוד הרבה. בכל ביתן סחורה מיוחדת, מקורית וצבעונית. הרבה טקסטילים וסריגים, צעצועי עץ ותמונות, עבודות כסף וגם ושוב תכשיטים מקוריים. היו ביריד הרבה מאוד תכשיטים. היה גם מופע מוזיקלי, אנחנו בילינו בנוכחות גלי עטרי ברקע.

אני לא רוצה לשכוח לספר על ביתני האוכל המגוונים. היה לי קשה לבחור בין אורז עם ירקות בנוסח סיני, נודלס אסיאתי, וסושי. בסוף בחרתי בדים סאם (מאכל מקורי מטיבט, קיסוני בצק ממולאים בבטטה ורוזמרין, אורז עם פטריות או ירקות) הכי טעים שאכלתי עד היום. למי שאוהב בשר, היה מעורב ירושלמי, מאכלים דרום אמריקאים "פנצ'ו" ארגנטינאי וקובה עיראקי.

למי שמתחשק לקפוץ לחו"ל לכמה שעות ומבלי לעבור דרך שדה התעופה, מוצאי שבת זו ההזדמנות האחרונה השנה הזו. ומי שרוצה ולא יוכל להגיע, לא לדאוג, היריד יתקיים כמו כל שנה, גם בשנה הבאה.


דוא"ל*

לא אשתף את המייל שלך עם אף אחד,
מבטיחה. קריסטינה בר סלע